شماره : 1030
14 / 2 / 1403 - 17:29

عوارض ناشی از تزریق واکسن آسترازنکا تایید شد

شرکت عوارض ناشی از تزریق واکسن کرونای آسترازنکا را تایید کرده و حالا موجی از نگرانی درباره بروز این عوارض در ایران هم شکل گرفته، این که آیا جان و سلامت تزریق کنندگان این واکسن اکنون در خطر قرار گرفته است؟ به گزار نقدنیوز،همشهری آنلاین در گزارشی به خبر غافلگیرکننده ای که چند روز قبل

شرکت عوارض ناشی از تزریق واکسن کرونای آسترازنکا را تایید کرده و حالا موجی از نگرانی درباره بروز این عوارض در ایران هم شکل گرفته، این که آیا جان و سلامت تزریق کنندگان این واکسن اکنون در خطر قرار گرفته است؟

به گزار نقدنیوز،همشهری آنلاین در گزارشی به خبر غافلگیرکننده ای که چند روز قبل در مورد یکی از معروف ترین واکسن های کرونا منتشر شد پرداخت. واکسنی که در ایران هم مورد استفاده قرار گرفت و بنا به آمار وزارت بهداشت حدود 12 درصد از واکسن های وارداتی یعنی 25 میلیون دوز آسترازنکا بودند. مریم سرخوش نویسنده این گزارش نوشت: بروز عوارض نادر با تزریق واکسن آسترازنکا شامگاه دوشنبه (10 اردیبهشت 1403) مورد تایید شرکت سازنده آن هم قرار گرفت. عوارضی که پیشتر از سوی کشورهای مصرف‌کننده به ویژه‌ اروپایی‌ها مطرح و حتی در کوران واکسیناسیون جهانی علیه پاندمی کرونا، تزریق آن را متوقف هم کرده بودند. حالا شرکت آسترازنکا گفته که این واکسن می‌تواند باعث بروز عوارض نادر جانبی از جمله لختگی خون یا کاهش پلاکت‌های خونی (TTS) شود.
آنها گفته‌اند که خطر مرگ ناشی از TTS با ترزیق واکسن آسترازنکا یک در یک میلیون نفر است.
این در حالی است که تقریبا 12درصد واکسن‌های وارداتی به ایران هم آسترازنکا بود، چیزی حدود 25 میلیون دوز، به همین دلیل یک نگرانی جدید از تزریق این واکسن در اذهان عمومی شکل گرفته. نگرانی‌ای که البته به گفته متخصصان تنها در صورت بروز عوارض در همان روزها و هفته‌های ابتدایی تزریق واکسن جدی است اما با گذشت دو سال از زمان تزریق و نبود علائم، دیگر خطری وجود ندارد.
به جز این نگرانی، پیگیری از چند متخصص حوزه واکسن‌ها عیان‌کننده یک وضعیت عجیب دیگر هم هست، این‌که انتشار این خبر باعث شده که بسیاری از دریافت‌کنندگان آسترازنکا، اکنون سایر مشکلات جسمانی‌شان را هم با این واکسن مرتبط بدانند، اما کارشناسان حوزه سلامت می‌گویند که چنین چیزی مورد تایید نیست و در حال حاضر یک عارضه درباره این واکسن مورد تایید قرار گرفته؛ لختگی خون یا کاهش پلاکت‌های خونی. هر چند که فواید تزریق واکسن‌ها نسبت به عوارض آن آنقدر بالاست که در بحران پاندمی‌ها نادیده گرفته می‌شوند.
صبج امروز هم بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت در پاسخ به خبرنگاران درباره عوارض واکسن‌های کرونا گفته «واکسن‌ها از روش‌های مختلف تامین شد و از عمده‌ترین واکسن‌ها سینوفارم چینی بود که نزدیک به 155 میلیون دوز در کشور تزریق شد و کم‌عارضه‌ترین هم بود. کمیته واکسن هم عوارض را رصد می‌کند و حداقل ضایعات را در کشور داشتیم.»‌
خطر مرگ ناشی از TTS با ترزیق واکسن آسترازنکا یک در یک میلیون نفر است
پوستر میزان خطر واکسن آسترازنکا

اولین مرگ‌های آسترازنکایی

موج توقف تزریق واکسن‌های آسترازنکا در اروپا از اسفند 99 آغاز شد، ابتلا نروژ، ایسلند، بلغارستان، اتریش، هلند،‌ دانمارک و ایرلند و پس از آنها، فرانسه، آلمان و بریتانیا، استونیا، لیتوانی، لوکزامبورگ، رومانی و لاتویا دستور توقف واکسیناسیون با این واکسن را دادند.
همان زمان اتریشی‌ها از مرگ یک پرستار به دلیل اختلال انعقاد خون بعد از تزریق آسترازنکا خبر دادند، پس از آن هم مصرف‌کننده دیگری در این کشور دچار آمبولی ریه شد. همزمان در دانمارک هم یک مرگ و بروز خونریزی مغزی در بیمار دیگر ناشی از تزریق واکسن ثبت شد. مرگ‌هایی که به صورت موردی در دیگر کشورها هم گزارش می‌شد و توقف واکسیناسیون با آسترازنکا.
آکادمی علمی استرازنکا البته از همان زمان که بحث عوارض قلبی و مرگ‌های ناشی از ترزیق واکسن آسترازنکا مطرح شد، اعلام کرد خطر مرگ ناشی از TTS (ایجاد لخته خون و کاهش تعداد پلاکت‌های خون) یک در یک میلیون نفر است و خطر ریسک ابتلا به TTS هم در کل جهان کمتر از 30 در یک میلیون نفر.
این در حالی است که تا پاییز 1402 و بر اساس آمارهای جهانی ۱۳ میلیارد و ۲۷۰ میلیون و ۱۷۰ هزار و ۳۳۲ واکسن کرونا در کشورهای مختلف تزریق شده که بخش زیادی از آنها را سینوفارم چین و رتبه دوم هم به آسترازنکا تعلق دارد. البته آسترازنکا رتبه‌دار توزیع واکسن در کشورهای مختلف (185 کشور) است و پس از آن فایزر، مدرنا، جانسون‌جانسون و سینوفارم قرار دارند.

هشدار تزریق واکسن در ایران

در ایران هم در ماه‌های نخست شروع واکسیناسیون و ارزیابی‌های اولیه توصیه‌هایی به عدم تزریق واکسن آسترازنکا برای گروه‌های سنی خاص -افراد زیر 40 تا 50 سال به ویژه زنان مطرح شد. البته که با توجه به واردات قابل توجه واکسن چینی (سینوفارم) و بدقولی سازمان جهانی بهداشت در اعطای واکسن‌های سبد کووکس (عمده آنها واکسن‌ آسترازنکا بود) به ایران باعث شد که نزدیک به 70 درصد مردم ایران واکسن‌ چینی را تزریق کنند و آسترازنکا در رتبه دوم قرار بگیرد.
کیانوش جهانپور، سخنگوی سابق وزارت بهداشت در این باره به همشهری توضیح بیشتری می‌دهد و می‌گوید: شرکت آسترازنکا به بروز عوارض نادر جانبی از جمله لختگی خون یا کاهش پلاکت‌های خونی با تزریق این واکسن اشاره کرده که مساله جدیدی هم نیست. این موضوع در ماه‌های نخست شروع واکسیناسیون و ارزیابی‌های اولیه در برخی افراد به ویژه در گروه‌های سنی و جنسیتی خاص مطرح شد.
او ادامه می‌دهد: اساسا مجوز تلقیح این واکسن و سایر واکسن‌های کرونا در بدو امر تا ماه‌ها چه در بریتانیا چه اروپا و آمریکا، حتی سایر کشورها مجوز مصرف اضطراری بود که شرایط خود را دارد. همان زمان هم کمیته ملی وقت واکسیناسیون علیه کووید19 در ایران هشدارهایی به ویژه برای افراد زیر 40 سال را مطرح کرد. چون واکسن آسترازنکا به دلیل همین عوارض ولو نادر در همان ماه‌های نخست در کشورهای اروپایی نیز با فراز و نشیب‌هایی روبرو شد و در بسباری از کشورها برای گروه‌های سنی زیر 40 بعضا 50 سال هشدار داده شده بود.

آثار یک سیاست‌ اشتباه

جهانپور در این باره به یک سیاست‌گذاری اشتباه هم اشاره می‌کند و می‌گوید: فضای غبارآلود رسانه‌ای و تلاش برخی افراد برای وارونه‌نمایی موضوع، برخی سوء‌برداشت‌ها را در پی داشت. چنان که حتی برخی افراد را به سمت تزریق این واکسن در کشورهای همجوار با صرف هزینه بالا کشاند. از سوی دیگر برخی افراد برای این‌که آسترازنکا تقریبا در فهرست مورد تایید اغلب کشورها برای مسافرت قرار داشت، حتی در گروه‌های سنی زیر 50 یا 40 سال داوطلبانه و مصرانه مبادرت به تهیه این واکسن و تلقیح آن کردند.
او درباره میزان تزریق این واکسن در کشور هم بیان می‌کند: حدود 10درصد واکسن‌های تزریق شده در کشور به آسترازنکا تعلق داشت. مبدا این واکسن شرکت آسترازنکا در بریتانیا بود و به نوعی ابتدا تحت عنوان آکسفورد-آسترازنکا مشهور بود. در کشورهای مختلف بیش از یک میلیارد دوز از این واکسن تولید و ترزیق شده. کشورهای اروپای شرقی و جنوبی حتی جنوب شرقی آسیا هم این واکسن تولید کرده‌اند. سهمیه ایران از کووکس هم عمدتا آسترازنکا بود که محموله‌های آن از ایتالیا و مجارستان و ژاپن و کره‌جنوبی وارد ایران شد.

فواید واکسن‌ها را نمی‌توان نادیده گرفت

این پزشک تاکید می‌کند: نباید از نظر دور داشت که هر واکسنی می‌تواند، عوارضی جانبی داشته باشد اما در عین حال باید بپذیریم، همین واکسن‌ها بسیاری از اپیدمی‌های مزمن را نابود کرده‌اند، این عوارض نه چندان شایع، خاص این واکسن نبوده چنانکه در مورد واکسن آمریکایی جانسون و جانسون هم بروز عوارض بیشتری مطرح شد و این واکسن عملا در خود ایالات متحده محدود و متوقف شد. تبعا مجوز مصرف اضطراری در شرایط خاص و اضطراری پاندمی و همه‌گیری کرونا صادر شده و این قابل قیاس با وضعیت عادی یا مطالعات پسینی در مورد یک واکسن نیست.
جهانپور با بیان این که مقایسه میزان حفاظت ایجاد شده از این واکسن‌ها با عوارض احتمالی آن همچنان برای استفاده از این واکسن‌ها ولو مشروط، گریزناپذیر است و باید آن را با اطلاعات و یافته‌های آن زمان باید سنجید، ادامه می‌دهد: اما همین اطلاعات هم حکایت از آن داشت و دارد که اولا واکسن آسترازنکا و جانسون و جانسون به ویژه برای گروه‌های سنی زیر 40 سال پرعارضه‌تر از واکسن‌های ایرانی ارزیابی می‌شدند، چنانکه شواهد و یافته‌های بعدی واکسیناسیون با این واکسن و واکسن‌های ایرانی مانند کووایران برکت، پاستوکووک، فخرا، اسپایکوژن و… که با فناوری‌های متفاوتی تهیه شده بودند نشان از آن داشت و دارد که واکسن‌های ایرانی به مراتب کم عارضه‌تر و چه بسا با قبلیت مصون‌سازی بالاتری بودند.
او البته تاکید می‌کند که هنوز هم واکسن آسترازنکا به رغم عوارض جانبی نادر آن یکی از موثرترین واکسن‌ها در محافظت از جان میلیون‌ها نفر به‌شمار می‌رود و با توجه به گستره تولید و توزیع انبوه آن در 5قاره نقش موثری در مهار همه‌گیری کرونا در بسیاری از کشورها داشته است.
نقشه توزیع جهانی واکسن کرونای آسترازنکا
نقشه توزیع جهانی واکسن کرونای آسترازنکا
آسترازنکا رتبه‌دار توزیع واکسن در 185 کشور جهان است و پس از آن فایزر، مدرنا، جانسون و جانسون و سینوفارم قرار دارند

نگران باشیم؟

جهانپور به یک نکته دیگر درباره بروز نگرانی در تزریق‌کنندگان این واکسن‌ها هم اشاره می‌کند و می‌گوید:‌ عمده عوارض نادر آسترازنکا محدود به ساعات، روزها و هفته‌های نزدیک به تلقیح بروز کرده و تقریبا برای عموم افرادی که دچار عوارض احتمالی نشده‌اند بعد از ماه‌ها و نزدیک دو سال از زمان تزریق جای نگرانی وجود ندارد. اگر کسی این واکسن را ترزیق کرده و طی ماه‌های گذشته عوارضی نداشته، انتظار بروز عوارض خاص نمی‌رود. معدود موارد عوارض که در ایران به ویژه در جوانان مشاهده شده هم مانع از آن نیست که کماکان این واکسن را واکسنی موفق در پیشگیری از کرونا و مقابله با کوید19 ندانیم.
البته به گفته این پزشک در حال حاضر واکسن‌های مؤثر، بروزرسانی شده و با عوارض کمتری مثل برکت پلاس در ایران داریم که می‌تواند رافع ایمن‌تر و مؤثرتری برای مشکلات بعدی و احتمالی ناشی از سویه‌های جدید کرونا داشته باشد. در عین اینکه باید این روند بروزرسانی و حمایت از استمرار توسعه و تحقیق واکسن‌های ایرانی کرونا حمایت شود و ادامه داشته باشد.
او درباره این که گفته می‌شود، برخی کشورها این واکسن را برای مردم خودشان استفاده نکردند و به ایران هدیه دادند هم می‌گوید: به هیچ عنوان درست نیست، آسترازنکا بعد از سینوفارم چین، دومین واکسنی بود که در بسیاری از کشورها تولید و مصرف شد. سایت‌های متعدد تولید این واکسن در کشورهای مختلف وجود داشت، از جمله ژاپن، کره جنوبی و حتی هند. در اروپا هم علاوه بر بریتانیا در کشورهایی از جمله ایتالیا، مجارستان و آلمان هم تولید این واکسن صورت گرفت. در آمریکای شمالی و لاتین هم به شدت مورد استفاده بود و آمار تزریق آن در هند هم بالا بود.
ثبت شده در سایت طی شماره 1030 توسط admin و در روز جمعه 14 اردیبهشت 1403 ساعت 17:29:46
© Copyright 2024 http://www.naghdnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1027
11 / 2 / 1403 - 10:59

حکم اعدام بابک زنجانی نقض شد

سخنگوی جدید قوه قضاییه گفت: قوه قضاییه به عنوان کانون تحقق عدالت و احقاق حقوق مردم و رفع تظلمات و مبارزه بی‌امان با مظاهر گوناگون فساد است.

سخنگوی جدید قوه قضاییه گفت: قوه قضاییه به عنوان کانون تحقق عدالت و احقاق حقوق مردم و رفع تظلمات و مبارزه بی‌امان با مظاهر گوناگون فساد است. (بیشتر…)

ثبت شده در سایت طی شماره 1027 توسط admin و در روز سه شنبه 11 اردیبهشت 1403 ساعت 10:59:20
© Copyright 2024 http://www.naghdnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1024
30 / 1 / 1403 - 18:34

معاون اول اسبق رئیس جمهوری درگذشت

پرویز داوودی معاون اول دولت نهم و استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی امروز پنج شنبه دار فانی را وداع گفت. به گزارش نقدنیوز پرویز داوودی معاون اول دولت نهم و استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی صبح امروز پنجشنبه دار فانی را وداع گفت. پرویز داوودی در سال ۱۳۳۱ در تهران زاده شد. وی دکتری اقتصاد

پرویز داوودی معاون اول دولت نهم و استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی امروز پنج شنبه دار فانی را وداع گفت.

به گزارش نقدنیوز پرویز داوودی معاون اول دولت نهم و استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی صبح امروز پنجشنبه دار فانی را وداع گفت.

پرویز داوودی در سال ۱۳۳۱ در تهران زاده شد. وی دکتری اقتصاد را در سال ۱۳۵۹ از دانشگاه ایالتی آیووا دریافت کرد. او استاد اقتصاد در دانشگاه شهید بهشتی بود. داوودی پیشتر مشاور و معاون اقتصادی رئیس قوه قضائیه بود. وی مدتی نیز در دوران ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی، معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی بود.

ثبت شده در سایت طی شماره 1024 توسط admin و در روز پنجشنبه 30 فروردین 1403 ساعت 18:34:18
© Copyright 2024 http://www.naghdnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1017
24 / 1 / 1403 - 12:14

انتصابات جدید در سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی

به استناد مصوبه هیئت مدیره سازمان و با حکم علیرضا معتمدنیا رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی، انتصابات جدید در این سازمان صورت گرفت. به گزارش نقدنیوز، در جلسه شورای مدیران سازمان علیرضا معتمدنیا رئیس سازمان، طی حکمی حسن فرج زاده را به عنوان معاون مالی و اداری سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی منصوب کرد.

به استناد مصوبه هیئت مدیره سازمان و با حکم علیرضا معتمدنیا رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی، انتصابات جدید در این سازمان صورت گرفت.

به گزارش نقدنیوز، در جلسه شورای مدیران سازمان علیرضا معتمدنیا رئیس سازمان، طی حکمی حسن فرج زاده را به عنوان معاون مالی و اداری سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی منصوب کرد.

طی حکم دیگری با امضا رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی، سیامک علمی به عنوان معاون اجرایی سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی منصوب گردید.

علیرضا معتمدنیا همچنین با صدور حکمی محمدرضا دیوباد را به عنوان مدیر امور شهرستان‌ها منصوب نمود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی همچنین در حکم دیگری مهندس شاهرخ محرم زاده را به عنوان مشاور رئیس سازمان منصوب کرد.

گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی می‌افزاید؛ احکام انتصابات جدید در سازمان توسط علیرضا معتمدنیا رئیس سازمان در حضور علی ابراهیم زاده نایب رئیس اول، محمدعلی توکلی دبیر هیئت رئیسه و مهندس فریبرز شهرام فر بازرس سازمان و سایر مدیران سازمان اعطا شد.

ثبت شده در سایت طی شماره 1017 توسط admin و در روز جمعه 24 فروردین 1403 ساعت 12:14:11
© Copyright 2024 http://www.naghdnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1015
19 / 1 / 1403 - 23:56

رئیس کل بانک مرکزی:؛

بازار کالا اجازه افزایش قیمت ندارد/ نرخ ارز کاهش می یابد

رئیس کل بانک مرکزی با تأکید براینکه تلاطم بازار غیررسمی ارز ناشی از وضعیت منطقه است و بزودی کاهش پیدا می کند گفت: ارز ۲۸۵۰۰ تومانی امسال هم ادامه دارد و ارز تمام واردات قانونی با نرخ مبادله‌ای تأمین می شود. به گزارش نقدنیوز، محمدرضا فرزین درباره وضعیت بازار ارز و برنامه های بانک مرکزی برای

رئیس کل بانک مرکزی با تأکید براینکه تلاطم بازار غیررسمی ارز ناشی از وضعیت منطقه است و بزودی کاهش پیدا می کند گفت: ارز ۲۸۵۰۰ تومانی امسال هم ادامه دارد و ارز تمام واردات قانونی با نرخ مبادله‌ای تأمین می شود.

به گزارش نقدنیوز، محمدرضا فرزین درباره وضعیت بازار ارز و برنامه های بانک مرکزی برای مدیریت تلاطمات بازار ارز، اظهار داشت: در خصوص نرخ ارز نگرانی هایی در بازار بوجود آمده است؛ اینجا هستم توضیح لازم را درباره ارز بدهم که چه اتفاقی افتاده است. نرخ ارز تحت تاثیر عوامل بنیادی است که در بلند مدت روی آن اثر می گذرد.

وی با بیان اینکه نرخ رشد نقدینگی یکی از این عوامل است که بعد از 5 سال به زیر 25 درصد رسیده و شدیدا کاهش یافته است، تصریح کرد: تراز تجاری عامل دیگری است که در نرخ ارز اثر می گذارد؛ 152 میلیارد دلار تراز تجاری پارسال است که 86 میلیارد صادرات و 66 میلیارد واردات کالا داشتیم. تراز تجاری کالایی 20 میلیارد دلار مثبت است.

رئیس کل بانک مرکزی با تأکید براینکه نرخ رشد کشور سومین عامل اثر گذار بر نرخ ارز است، گفت: طبق گزارش صندوق بین المللی پول که بصورت تخمینی محاسبه شده ایران دومین رتبه رشد را بین 30 کشور داشته است. از منظر رشد هم وضعیت خیلی خوبی داشتیم.

او در ادامه با ذکر این نکته که “واقعیت ارز در ایران چیست؟ ” افزود: ما پارسال سیاست تثبیت را اجرا کردیم و دو بازار کالای اساسی و مبادله‌ای را برای تأمین ارز مورد نیاز کشور اختصاص دادیم. در بخش کالای اساسی نیازهای ارزی  با نرخ 28500 تومان پوشش داده شد. 20 میلیارد دلار ارز 28500 تومانی بابت تمام کالاهای اساسی کشور از جمله دارو، کالاهای کشاورزی و لوازم پزشکی و … پرداخت کردیم؛ امسال هم این سیاست را قصد داریم ادامه دهیم.

فرزین تأکید کرد: در مرکز مبادله نیز با نرخی زیر 40 هزار تومان نزدیک 50 میلیارد دلار برای واردات سایر کالاها و خدمات قانونی اختصاص دادیم. حتی یک ماه پایان سال حتی ارز مسافرت را با نرخ مرکز مبادله دو برابر کردیم. تمام نیازهای مربوط به تحصیل و درمان و … با دلار مبادله‌ای پوشش داده می شود.

رئیس کل بانک مرکزی با تأکید براینکه کاری به نرخ کانال ها و بازار غیررسمی نداریم، گفت: هرکسی هر نیازی دارد ما ارز آنرا تامین می کنیم. نیازی نیست با نرخ دیگری این نیازها تامین شود. هیچ نیاز قانونی کالایی وجود ندارد که ارز آن تامین نشود.

او با بیان اینکه تنش های سیاسی در منطقه بوجود آمده است و فقط مختص کشورما نیست، گفت: در 50 روز گذشته قیمت جهانی طلا به 2330 رسیده است؛ طلا در بازار جهانی نوسان یافته و تمام بازارهای مالی با نوسان همراه هستند که این نوسان ناشی از ترسی است که در بازارها حاکم شده و در کشورما هم همینطور است. این ترس نرخ کانال و بازار غیررسمی را تحت تاثیر قرار داده که مربوط به معامله کالاهای قاچاق و فرار سرمایه است نه نرخ کالاهای رسمی کشور. یک نفر بیاید اعلام کند که واردات رسمی را با دلار 60 هزار تومانی انجام داده است! اگر با دلار 60 تومانی واردات کرده حتما کالای قاچاق وارد کشور کرده است.

فرزین با اشاره به نرخ دلار در بازار غیررسمی افزود: ما در نرخ ارز بازار غیررسمی هم مداخله می کنیم تا خیلی افزایش پیدا نکند، البته افزایش نرخ غیرسمی زودگذر است و این نرخ هم بزودی کاهش پیدا می کند ولی نرخی نیست که ما در بازار کالا نگران آن باشیم؛ کسی که می خواهد کالا وارد کند از مرکز مبادله ارز خود را می گیرد. نباید نرخ غیررسمی را مبنای قیمت کالاهای و خدمات بدهیم. هیچ‌کس با نرخ غیررسمی ارز 60 هزار تومانی کالا وارد نمی کند و اینکه دائما از این نرخ صحبت کنیم و به اقتصاد کشور تعمیم دهیم درست نیست.

رئیس کل بانک مرکزی با تأکید براینکه تمام نیازهای قانونی کشور را با دلار مبادله ای با نوسان محدود پوشش خواهیم داد، ادامه داد: ارز 28500 تومان را ادامه می دهیم و جای نگرانی وجود ندارد. اینکه افزایش کالاها را به ارز ربط می دهند درست نیست؛ تمام کالاهای قانونی با ارز بانک مرکزی تأمین و وارد کشور می شوند.

ثبت شده در سایت طی شماره 1015 توسط admin و در روز یکشنبه 19 فروردین 1403 ساعت 23:56:21
© Copyright 2024 http://www.naghdnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1012
19 / 1 / 1403 - 22:55

توصیه رئیسی به تیم اقتصادی دولت:؛

تصمیمات تنش‌زا نگیرید

بخش‌های اقتصادی دولت به‌ویژه سازمان برنامه و بودجه و وزارت امور اقتصادی و دارایی از سوی رئیس‌جمهور مکلف شدند از اتخاذ سیاست‌ها و تصمیماتی که منجر به بی‌ثباتی در بازار یا افزایش فاصله طبقاتی می‌شود پرهیز کنند. به گزارش نقدنیوز، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه هیات دولت در تبیین وظایف بخش‌های مختلف دولت در

بخش‌های اقتصادی دولت به‌ویژه سازمان برنامه و بودجه و وزارت امور اقتصادی و دارایی از سوی رئیس‌جمهور مکلف شدند از اتخاذ سیاست‌ها و تصمیماتی که منجر به بی‌ثباتی در بازار یا افزایش فاصله طبقاتی می‌شود پرهیز کنند.

به گزارش نقدنیوز، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه هیات دولت در تبیین وظایف بخش‌های مختلف دولت در اجرای محورهای بیانات مهم رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با کارگزاران نظام، تأیید تلاش‌های متراکم دولت از سوی معظم‌له در مقاطع مختلف از جمله در دیدار با مسئولان نظام را افتخاری برای دولت عنوان کرد و افزود: ایشان در کنار اشاره به شیرینی‌های اقتصادی کشور، به برخی تلخی‌ها نیز اشاره داشتند که همه تلاش مسئولان دستگاه‌های اجرایی در تعامل و همکاری سایر قوا باید در جهت تبدیل این تلخی‌ها به شیرینی‌ها باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه وقتی دولت در ایجاد شیرینی‌های بخش اقتصادی موفق بوده است، قطعاً خواهد توانست تلخی‌ها را کاهش و به شیرینی تبدیل کند، افزود: دولت ایجاد آرامش و رفاه مردم را از اهداف اصلی خود می‌داند و همه مسئولان باید در این مسیر بدون استراحت و با تمام توان پای کار باشند.

توجه ویژه به ایجاد ثبات در بازار و همچنین کاستن از فاصله طبقاتی در کشور از تاکیدات رئیس جمهور در جلسه هیات دولت امروز بود که بخش‌های اقتصادی دولت بویژه سازمان برنامه و بودجه و وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف شدند از اتخاذ سیاست‌ها و تصمیماتی که منجر به بی‌ثباتی در بازار یا افزایش فاصله طبقاتی می‌شود، پرهیز کنند.

«مدیریت زمان و حساسیت نسبت به انجام دقیق و به‌موقع امور، بویژه تاکید بر پرهیز دستگاه‌های اجرایی کشور از هرگونه تاخیر در انجام اقداماتی که به نفع مردم است»، «توجه ویژه به رفع موانع سرمایه‌گذاری با استفاده از ظرفیت قانون رفع موانع تولید و بهره‌گیری از منابع و ظرفیت‌های موجود در کشور»، «مصون‌سازی و افزایش تاب‌آوری اقتصاد کشور در مواجهه با تکانه‌های خارجی» و «رفع مشکلات و پیگیری مجدانه اجرای قانون مولدسازی» از دیگر محورهای مهم سخنان رئیس جمهور خطاب به وزرا و مسئولان دستگاه‌های اجرایی در جلسه امروز هیئت بود.

رئیس جمهور در این جلسه با اشاره به گزارش وزیر نفت از وضعیت مصرف سوخت، وزارت نفت را مکلف کرد زمینه‌های کاهش مصرف را مورد بررسی و توجه قرار دهد.

رئیس جمهور با اشاره به مطالبه صریح و شفاف رهبر عظیم‌الشأن انقلاب درباره موضوع عفاف و حجاب نیز تصریح کرد: دولت در تعامل و همکاری با قوه قضائیه اجرای منویات و مطالبات رهبری فرزانه انقلاب در این زمینه را وظیفه خود می‌داند و دستگاه‌های متولی امر فرهنگ از جمله صدا و سیما وظیفه دارند بسترهای لازم برای ترویج هر چه بیشتر و بهتر حجاب و رعایت عفاف در جامعه را فراهم کند.

آیت‌الله رئیسی همچنین از همکاری شهرداری تهران با وزارت جهاد کشاورزی در جهت توزیع عادلانه اقلام مصرفی مردم تشکر کرد.

در این جلسه فرهاد رهبر دستیار اقتصادی رئیس جمهور گزارشی در مورد نحوه و راهکارهای ساماندهی مشارکت مردم در زمینه تولید ارائه کرد.

ثبت شده در سایت طی شماره 1012 توسط admin و در روز یکشنبه 19 فروردین 1403 ساعت 22:55:37
© Copyright 2024 http://www.naghdnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1009
7 / 1 / 1403 - 11:51

جاده‌های اصلی و مواصلاتی کشور باز است

رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور از باز بودن جاده های اصلی کشور خبر داد و گفت: تردد در تمام جاده‌های اصلی و مواصلاتی کشور به صورت روان گزارش شده است. به گزارش نقدنیوز، سرهنگ احمد شیرانی گفت: سفرهای نوروزی همچنان در سطح جاده‌های کشور ادامه دارد و تاکنون ۳۱۰ میلیون تردد در جاده‌ها

رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور از باز بودن جاده های اصلی کشور خبر داد و گفت: تردد در تمام جاده‌های اصلی و مواصلاتی کشور به صورت روان گزارش شده است.

به گزارش نقدنیوز، سرهنگ احمد شیرانی گفت: سفرهای نوروزی همچنان در سطح جاده‌های کشور ادامه دارد و تاکنون ۳۱۰ میلیون تردد در جاده‌ها ثبت شده است.

این مقام انتظامی با بیان اینکه استان‌های گیلان، مازندران و خراسان رضوی مقصد اکثر سفرهاست، افزود: در حال حاضر در استان گیلان و مازندران هرکدام جداگانه حدود ۳۰۰ هزار خودروی مسافر و در استان خراسان رضوی حدود ۱۰۰ هزار خودرو وجود دارد.

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور گفت: از استان تهران حدود ۹۵۰ هزار خودرو خارج شده است که بالاترین رقم نسبت به روزهای گذشته را نشان می‌دهد.

سرهنگ شیرانی با بیان اینکه تعداد فوتی‌های تصادفات جاده‌ای تا دیروز ۴۶۹ نفر بود و علی رغم همه توصیه‌ها آمار فوتی‌ها افزایش پیدا کرده است، افزود: علت اصلی ۸۲ درصد تصادفات جاده‌ای، سرعت و سبقت غیرمجاز ناشی از عجله و شتاب در رانندگی و خستگی و خواب آلودگی ناشی از بی توجهی به جلو و ناتوانی در کنترل وسیله نقلیه است.

این مقام انتظامی با اشاره به اینکه بارندگی‌های روز گذشته منجر به مسدود شدن برخی از جاده‌های کوهستانی و روستایی به صورت موقت شد، گفت: اصلی‌ترین مسیری که دیروز به علت بارندگی مسدود شد، محور جنگل گلستان بود که با تلاش عوامل پلیس راه و سازمان راهداری بازگشایی شد.

رئیس مرکز کنترل ترافیک راهور با بیان اینکه هم اکنون بارندگی در برخی از جاده‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، کرمان و سیستان و بلوچستان را داریم، افزود: در محورهای سیستان و بلوچستان و کرمان علاوه بر بارندگی، وزش باد شدید و پدیده گرد و خاک هم گزارش شده و باعث کاهش میدان دید رانندگان شده است.

سرهنگ شیرانی به مسافرانی که در این مسیرها قصد سفر دارند، توصیه کرد: با توجه به کاهش دید در برخی جاده‌ها به علت وزش باد، حتماً احتیاط لازم را داشته باشند و چراغ خودرو را روشن نگه دارند.

ثبت شده در سایت طی شماره 1009 توسط admin و در روز سه شنبه 7 فروردین 1403 ساعت 11:51:38
© Copyright 2024 http://www.naghdnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1006
7 / 1 / 1403 - 11:40

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی تاکید کرد:؛

اجرای وظایف سازمانی با رعایت قوانین نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی / تلاش برای بهبود معیشت کارکنان و امور رفاهی اعضاء

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی به مناسبت آغاز سال 1403 با کارکنان این سازمان دیدار کرد. به گزارش نقدنیوز، دکتر علیرضا معتمدنیا در این دیدار نوروزی با کارکنان سازمان، ضمن تبریک آغاز سال نو و آرزوی قبولی طاعات و عبادات همکاران در ماه مبارک رمضان اظهار داشت: نو شدن ویژگی اصلی بهار

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی به مناسبت آغاز سال 1403 با کارکنان این سازمان دیدار کرد.

به گزارش نقدنیوز، دکتر علیرضا معتمدنیا در این دیدار نوروزی با کارکنان سازمان، ضمن تبریک آغاز سال نو و آرزوی قبولی طاعات و عبادات همکاران در ماه مبارک رمضان اظهار داشت: نو شدن ویژگی اصلی بهار است و بایستی با استعانت از درگاه ایزد منان با آغاز سال جدید و به فال نیک گرفتن نو شدن طبیعت در صدد تحول و نوگرایی در سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی برآییم و با همگرایی و وحدت سازمانی با تفکرها، نگرش ها و سلیقه های مختلف اقدامات موثری را به انجام رسانده و توانمندی های این سازمان را بیش از پیش به منصه ظهور برسانیم.

 

اجرای وظایف سازمانی با رعایت قوانین

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی در این دیدار با بیان اینکه امیدوارم با همکاری، همدلی و تعامل سازنده و با تلاش و کوشش بتوانیم در مسیر رونق، رشد و توسعه صنعت ساختمان، ارتقاء جایگاه حرفه مهندسی، جلب رضایت مخاطبان سازمان و آبادانی استان گام های موثری برداریم، گفت: تحقق این موارد با اجرای دقیق وظایف سازمانی در کنار رعایت بی چون و چرای قوانین و مقررات مخصوصا اجرای دقیق مقررات ملی ساختمان در کنار نظم و انضباط است که صورت می گیرد لذا بایستی مدیران سازمان و سایر همکاران بگونه ای برنامه ریزی نمایند تا قوانین و مقررات بند به بند اجرا شود و در این راستا هیچگونه سهل انگاری و اغماضی صورت نگیرد.

 

 اهمیت تکریم اعضاء و ارباب رجوع

دکتر معتمد نیا در بخش دیگری از این دیدار اظهار داشت: با توجه به اینکه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی دارای مخاطبان بسیاری اعم از اعضاء و سایر فعالان حوزه ساخت و ساز، سازمانها و ارگانهای دولتی و خصوصی می باشد، لذا برخورد مناسب با اعضاء، ارباب رجوع و علی الخصوص پیشکسوتان توسط کارکنان از اهمیت ویژه ای برخوردار است چراکه حتی یک برخورد کوچک نامناسب نیز در خدشه دار نمودن تصویر ذهنی مخاطبان و خدمات گیرندگان از این سازمان اثرگذار خواهد بود لذا بایستی همکاران در نحوه تعامل، برخورد و پاسخگویی به اعضاء و مراجعان دقت ویژه ای داشته و همچنین در پاسخگویی تلفنی به اعضاء که گاها نقدهایی در این زمینه وارد می شود اهتمام بورزند که با تحقق این امر میزان مراجعات حضوری به سازمان به مراتب کاهش می یابد، در این راستا واحد روابط عمومی سازمان نیز بایستی شماره تلفن های سازمان را به نحو مطلوب و مقتضی به اطلاع اعضاء و مخاطبان این سازمان برساند.

 

وی افزود: البته ناگفته نماند براساس ارزیابی های صورت گرفته از مخاطبان، نحوه برخورد کارکنان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی در حد قابل قبولی قرار دارد اما با توجه به بزرگی سازمان و تعدد مخاطبان آن انتظار می رود همکاران با سعه صدر بیشتری فعالیت نموده و رفتارنمایند.

 

کاهش زمان رسیدگی به پرونده ها و فرآیندها

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی در ادامه با تاکید بر اینکه بایستی بگونه ای برنامه ریزی شود که به پرونده های وارد شده به این سازمان در کمترین زمان ممکن رسیدگی شده و تعیین تکلیف شوند، تصریح کرد: اینکه میزان پرونده های ورودی به این سازمان از حجم بسیاری بالای برخوردار بوده غیر قابل کتمان است اما وضعیت نباید بگونه ای باشد که رسیدگی به این پرونده ها از زمان نرمال تجاوز نماید و هفته ها بلاتکلیف باقی بمانند لذا بایستی مدیران واحد ها با بررسی رویه های موجود زمان رسیدگی به پرونده ها را به حداقل ممکن برسانند.

 

دکتر معتمدنیا با بیان اینکه باید روند فرآیندهای اداری در سازمان کاهش پیدا کند افزود: بواقع باید تمهیداتی اتخاذ شود تا پروسه خدمات مهندسی از تشکیل پرونده تا اتمام مراحل آن کاهش پیدا کند چراکه زمان بندی کنونی چه در مورد تمدید پروانه اعضا و چه در مورد مالکین قابل قبول نیست و در این راستا بایستی مدیران راهکارهای پیشنهادی خود را ارائه نمایند از سوی دیگر باید تمدید و ارتقا پروانه اعضا نیز به صورت شفاف براساس یک چارچوب و برنامه زمانبدنی انجام شود تا اعضا بدانند که فرایند ها در سازمان نظام مهندسی ساختمان چقدر زمان خواهد برد، با تحقق این موارد است که میزان نارضایتی های اعضا و مخاطبان سازمان تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می کند.

وی تاکید کرد: افزایش سرعت در فعالیت و امورات سازمان توسط کارکنان قطعا در روند اجرای پروژه های عمرانی در سطح استان موثر خواهد بود و این مهم بایستی با افزایش اتحاد و همدلی همکاران شاغل در این سازمان بیش از پیش محقق شود.

 

حمایت از کارکنان پاکدست و قانون مدار

دکتر معتمدنیا در بخش دیگری از دیدار نوروزی خود با کارکنان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه کارکنان این سازمان جزو پاکدست ترین کارمندان سیستم اداری استان می باشند، افزود: گاها مشاهده می شود که همکاران با خواسته های غیرقانونی برخی مخاطبان سازمان مواجه می شوند و حتی تحت فشار قرار می گیرند که همین جا تاکید می کنم که بایستی همگی در برابر این خواسته های غیر قانونی ایستادگی کنیم و ملاک عملمان باید فقط و فقط قانون باشد و لاغیر، در این صورت است که می توان از بروز فساد های احتمالی جلوگیری کرد.

وی خاطر نشان کرد: با تمام قوا از همکاران پاکدست و مجری قانون در سازمان حمایت می کنیم و نخواهیم گذاشت عده قلیلی احیانا با قانون شکنی حیثیت این سازمان و کارکنان خدوم آن را لکه دار نمایند.

 

ایستادگی در برابر زیاده طلبی ها

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه این سازمان متعلق به تمامی اعضاء سازمان می باشد، اظهار داشت: انحصارگرایی در این سازمان به هیچ وجه جایگاهی ندارد و قطعا با این نوع دیدگاه نیز مقابله می شود نباید عملکردها بگونه ای باشد تا عده ای از اعضاء با این سازمان خدای نکرده قهر نمایند، پذیرفتنی نیست که تصاحب برخی پروژه ها توسط تعدادی افراد انگشت شمار صورت بگیرد ومابقی پروژه ها به سایر اعضا اختصاص پیدا کند، لذا مجددا تاکید می کنم در برابر این زیاده طلبی ها همواره ایستادگی کرده و همچنان مقابله خواهم نمود.

 

 

رسیدگی به مسائل معیشتی و رفاهی اعضاء و کارکنان

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی در ادامه رسیدگی به مسائل معیشتی و رفاهی اعضاء و کارکنان سازمان را مورد تاکید اعضای هیئت مدیره این سازمان دانست و گفت: تاجاییکه قوانین اجازه دهد مسائل معیشتی و رفاهی اعضاء و کارکنان سازمان بهبود خواهد یافت و در قبال آن انتظار داریم همکاران با اتحاد، همدلی و احساس مسئولیت بیشتر در اجرای وظایف سازمانی خود و ارائه خدمات به اعضاء و مخاطبان این سازمان بیش از پیش اهتمام ورزند.

گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی می افزاید؛ در ادامه این جلسه صمیمانه تعدادی از مدیران و کارکنان سازمان به بیان نقطه نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود پرداختند و دکتر معتمدنیا رئیس سازمان نیز ضمن توجه به موارد ذکر شده توسط همکاران به آنها پاسخ و وقول رسیدگی داد.

ثبت شده در سایت طی شماره 1006 توسط admin و در روز سه شنبه 7 فروردین 1403 ساعت 11:40:38
© Copyright 2024 http://www.naghdnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر