شماره : 589
18 / 2 / 1402 - 17:13

۱۲ مدیر متخلف مدارس غیردولتی در تبریز عزل شدند

رییس اداره مراکز و مدارس غیر دولتی آموزش و پرورش آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه برخی مدیران مدارس غیردولتی در تبریز به صورت خود سرانه شهریه را افزایش دادند، گفت: این افزایش شهریه‌ها از نظر وزارت آموزش و پرورش غیرقانونی بوده و در همین ارتباط ۱۲ مدیر متخلف عزل شدند. به گزارش نقدنیوز به نقل از

رییس اداره مراکز و مدارس غیر دولتی آموزش و پرورش آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه برخی مدیران مدارس غیردولتی در تبریز به صورت خود سرانه شهریه را افزایش دادند، گفت: این افزایش شهریه‌ها از نظر وزارت آموزش و پرورش غیرقانونی بوده و در همین ارتباط ۱۲ مدیر متخلف عزل شدند.

به گزارش نقدنیوز به نقل از روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی، محسن محمدی تعداد مدارس غیردولتی آذربایجان شرقی را یکهزار و ۲۵۵ مدرسه برشمرد و افزود: بیش از ۱۳۰ هزار دانش آموز در این استان مشغول به تحصیل هستند که حدود ۱۷ درصد مدارس استان را مدارس غیردولتی تشکیل می دهند.

وی در خصوص گلایه های والدین از شهریه های غیرمتعارف برخی از مدارس غیردولتی اظهار کرد: در چند وقت اخیر که پیش ثبت نام مدارس غیر دولتی آغاز شده، گزارش هایی در این خصوص رسیده است که در این زمینه چارچوب هایی وجود دارد که البته به مدارس ابلاغ کردیم اما برخی از آنها شهریه خود را به صورت خود سرانه چندین برابر افزایش دادند این افزایش شهریه ها از نظر وزارت آموزش و پرورش کاملا غیرقانونی است.
محمدی افزود: برخی دانش آموزان که میان پایه هستند و یک سال را در مدرسه غیر دولتی تحصیل کردند جزو دانش آموزان مدارس غیردولتی محسوب می شوند و والدین با پرداخت مبلغ پیش پرداخت حضور فرزندان خود را در مدارس غیردولتی تثبیت می کنند و نیازی به پرداخت کامل شهریه در حال حضور وجود ندارد و پس از اعلام نرخ شهریه در سال جاری هزینه های خود را بصورت کامل می توانند پرداخت کنند.

رئیس اداره مدارس غیر دولتی آذربایجان شرقی با تاکید بر برخورد با مدیران مدارس متخلف خاطر نشان کرد: گروه های بازدید از امروز فعال شده است و به صورت محسوس و نامحسوس مسایل را بررسی خواهند کرد اگر تخلف مدارس مبنی بر دریافت وجه غیرقانونی اثبات شود به طور قطع برخورد گسترده ای انجام خواهد شد.

وی با اشاره به عزل ۱۲ مدیر متخلف در سه ماهه اخیر گفت: مدیران بدانند در این زمینه با هیچ کس اغماض نخواهیم داشت و از اولیا نیز درخواست داریم این گونه تخلفات را به ما گزارش دهند و حتما برگه قرارداد خود با مدارس را در دست داشته باشند.

محمدی افزود: در حال حاضر هیچ گونه دستوری برای افزایش شهریه برای سال تحصیلی ۱۴۰۳ – ۱۴۰۲ نداشتیم بنابراین هر مدرسه ای موظف است پوستر مربوط به شهریه را در دیوار مدرسه نصب کند و والدین نیز برای اطلاع از شهریه قانونی مدارس می توانند به نواحی آموزش و پرورش آذربایجان شرقی مراجعه یا به اطلاعیه های موجود در سایت این اداره توجه کنند.

مدیران متخلف مدارس غیرانتفاعی حداقل ۲ سال از فعالیت محروم می شوند

وی ادامه داد: با برخوردهایی که در خصوص مدارس متخلف انجام می شود اطلاع رسانی مناسبی نشده است به همین خاطر مردم فکر می کنند هیچ برخوردی انجام نمی شود؛ در صورتی که مدیران متخلف مدارس غیرانتفاعی حداقل ۲ سال از فعالیت محروم می شوند.

وی در خصوص حقوق های پایین معلمان و کارکنان مدارس غیردولتی نیز گفت: متولی حقوق و دستمزد اداره کار است، برخی مدیران و موسسان نسبت به پرداخت حق و حقوق کارکنان احساس وظیفه بیشتری می کنند و برخی دیگر هم حقوق و بیمه معلمان و کارکنان را پرداخت نمی کنند که در صورت شکایت کارکنان می توانیم به این موضوع ورود کنیم.

 شماره تلفن های ۳۵۲۶۲۹۴۹ ناحیه اول، ۳۵۵۴۳۲۶۷ ناحیه دو، ۳۴۷۵۰۳۵۴ ناحیه سه، ۳۳۲۹۷۷۸۲ ناحیه چهار و ۳۵۲۳۳۶۰۰ ناحیه پنج در کنار شماره تلفن های ۳۵۵۶۹۳۷۷ و ۳۵۵۳۸۰۵۱ آماده دریافت گزارش تخلفات مدارس می باشد.

ثبت شده در سایت طی شماره 589 توسط admin و در روز دوشنبه 18 اردیبهشت 1402 ساعت 17:13:40
© Copyright 2023 http://www.naghdnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 580
6 / 12 / 1401 - 20:39

اصفهان می‌تواند به پایلوت هوش مصنوعی کشور بدل شود

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری، از ضرورت‌ها و بایسته‌های توسعه فناوری‌های پیشرفته و هوش مصنوعی و نقش‌آفرینی پررنگ‌تر آن در اقتصاد سخن گفت. به گزارش نقدنیوز، روح الله دهقانی در مراسم دیدار و گفت‌وگو با فعالان حوزه فناوری‌های پیشرفته و هوش مصنوعی که در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان برگزار شد، با اشاره

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری، از ضرورت‌ها و بایسته‌های توسعه فناوری‌های پیشرفته و هوش مصنوعی و نقش‌آفرینی پررنگ‌تر آن در اقتصاد سخن گفت.

به گزارش نقدنیوز، روح الله دهقانی در مراسم دیدار و گفت‌وگو با فعالان حوزه فناوری‌های پیشرفته و هوش مصنوعی که در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان برگزار شد، با اشاره به نقش اثربخش فناوران این حوزه در هموار ساختن مسیر برای سایر فناوران، عنوان کرد: این نوآوران علاوه بر تلاشی که برای اجرای ایده‌های نوآورانه خودشان دارند، مسیر ناهموار و پرپیچ و خم پیش رو را برای سایرین که بعدها در این راه قدم خواهند گذاشت هموار می‌سازند؛ کسانی که این مسیر را باز و هموار می کنند، در شمار پیشتازان این حوزه فناورانه هستند و اگر در مسیر خسته نشوند و راه را با اهتمام و جدیت ادامه دهند، می‌توانند پیش‌قراول حوزه هوش مصنوعی باشند.

دهقانی خطاب به فعالان فناور هوش مصنوعی و فناوری‌های پیشرفته عنوان کرد: خواهشم این است که علاوه بر تلاش‌ها در مسیر پیش رو، استمرار و ثابت قدمی را اولویت اصلی حرکتتان بدانید.

ضرورت وجود نقشه راه

رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اهمیت و ضرورت وجود نظام اولویت‌ها بر مبنای یک نقشه راه کلان در حوزه فناوری هوش مصنوعی، عنوان کرد: تکثر، یکی از عارضه های فرهنگی و‌ سنتی مبتلابه کشورمان است که در حال تسری به حوزه‌ای چون اقتصاد دانش‌بنیان است. به طور مثال، در یک شهر خاص و در فناوری تشخیص چهره ده‌ها شرکت را می بینیم که همگی روی این فناوری کار می‌کنند و ادعا می‌کنند اولین شرکت فعال در این حوزه از فناوری هستند؛ باید این فرهنگ اصلاح شود و به این باور برسیم که الزاما اولین بودن مزیت نبوده و ماندگاری، پیشتازی در نوآوری و استمرار، جای خود را به این رویکرد تکثری و مسابقه‌ای بدهد.

دهقانی در ادامه بیان کرد: این تکثر فرهنگی در حال رسوخ به حوزه دانش بنیانی؛ عارضه‌هایی دارد از جمله این‌که موجب از دست رفتن سرمایه‌های فکری کشور می‌شود، توانمندی را تقلیل می‌دهد، ضعف‌ها را افزایش می‌دهد و موجب موازی‌کاری و تزاحم می‌شود.

دهقانی با تاکید بر ضرورت وجود یک تصویر کلان در حوزه فناوری‌ها عنوان کرد: ما نقشه کلی یا تصویر بزرگ نداریم و همین کاستی، موجب شده است تا در برخی حوزه ها تراکم و تزاحم زیادی وجود داشته یا در برخی از حوزه های فناوری اصلا ورود نداشته باشیم.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری با اشاره به نقش ستاد توسعه فناوری هوش مصنوعی و رباتیک این معاونت، در ایجاد یک هم‌افزایی و هماهنگی میان فعالان این حوزه تا رسیدن به نقشه راه کلان در این حوزه اظهار کرد: با شناسایی دقیق ظرفیت‌های موجود، اولویت‌ها و بایدها بر مبنای یک نقشه راه کلان، می‌توانیم پیشرفت در حوزه فناوری هوش مصنوعی را شاهد باشیم. این ستاد هم به همین منظور به صورت اختصاصی و مستقل از سایر فناوری‌ها فعالیت می‌کند.

وی افزود: این نقشه راه کلان، نباید الزاما توسط معاونت علمی طرح ریزی شود، بلکه توسط مراکزی در کشور که قطبیت و توانمندی لازم را دارند باید طراحی شود. آنها می توانند به شکل گیری تصویر کلان در آن حوزه خاص فناوری کمک کنند.

توسعه طرح‌ها با کمک یک تعاونی از شرکت‌های دانش‌بنیان

دهقانی، با بیان این‌که اصفهان می‌تواند پایلوت هوش مصنوعی کشور بدل شود، عنوان کرد: تعدادی از شرکت‌هایی که در حوزه هوش مصنوعی اصفهان فعال هستند در کنار یکدیگر به یک نقشه کلان برسند و فرضا یک منطقه آزاد فناوری هوش مصنوعی را در اصفهان شکل بدهند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری، با اشاره به ضرورت توجه به تعاونی‌های دانش‌بنیان، عنوان کرد: در تعامل این شرکت ها می توان «تعاونی شرکت‌های دانش بنیان هوش مصنوعی» را شکل داد. شکل‌گیری این تعاونی، می‌تواند به وحدت رویه در کلان‌روندها و اولویت‌ها در حوزه هوش مصنوعی منجر شود.

ثبت شده در سایت طی شماره 580 توسط admin و در روز شنبه 6 اسفند 1401 ساعت 20:39:53
© Copyright 2023 http://www.naghdnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 578
16 / 11 / 1401 - 22:00

انتصاب معاون پشتیبانی و توسعه منابع پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی

معاون پشتیبانی و توسعه منابع پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی منصوب شد. به گزارش نقدنیوز، با حکم جعفری راد رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی یاسر شهبازی به عنوان معاون پشتیبانی و توسعه منابع پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی منصوب شد و جایگزین دهقان گردید. گفتنی است با روی کار آمدن جعفری

معاون پشتیبانی و توسعه منابع پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی منصوب شد.

به گزارش نقدنیوز، با حکم جعفری راد رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی یاسر شهبازی به عنوان معاون پشتیبانی و توسعه منابع پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی منصوب شد و جایگزین دهقان گردید.

گفتنی است با روی کار آمدن جعفری راد به عنوان رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در شهریور سال جاری تغییرات اساسی در سطح معاونین و مدیران  این پارک صورت گرفت بطوریکه تاکنون معاون فناوری و نوآوری،معاون پشتیبانی و توسعه منابع، سرپرست رئیس دفتر و روابط عمومی و امور بین الملل،سرپرست امور اداری،سرپرست امور مالی،مدیر بازاریابی و تجاری سازی تغییر کرده اند البته شنیده ها و بررسی ها حاکی از آن است که تغییراتی نیز درسطوح کارشناسان این پارک صورت گرفته است.

پایگاه خبری نقدنیوز برای یاسر شهبازی  معاون پشتیبانی و توسعه منابع جدید پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی موفقیت و سربلندی ارزو می کند.

ثبت شده در سایت طی شماره 578 توسط admin و در روز یکشنبه 16 بهمن 1401 ساعت 22:00:52
© Copyright 2023 http://www.naghdnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 575
5 / 11 / 1401 - 9:43

رئیس بنیاد ملی نخبگان خبر داد:؛

سازوکارهای تعیین و تعریف نخبه تغییر می‌کند

رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه تمام تلاش ما این است که نخبگان کشور بتوانند ثروت آفرینی کنند، گفت: لازم است که سازوکارهای تعیین و تعریف نخبه تغییر کرده و صرفاً ملاک‌ها بر اساس معدل و کنکور نباشد. به گزارش نقدنیوز، روح‌الله دهقانی فیروزآبادی در دوازدهمین نشست پاسخگویی تلفنی وزرا، معاونان و مدیران دولت

رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه تمام تلاش ما این است که نخبگان کشور بتوانند ثروت آفرینی کنند، گفت: لازم است که سازوکارهای تعیین و تعریف نخبه تغییر کرده و صرفاً ملاک‌ها بر اساس معدل و کنکور نباشد.

به گزارش نقدنیوز، روح‌الله دهقانی فیروزآبادی در دوازدهمین نشست پاسخگویی تلفنی وزرا، معاونان و مدیران دولت سیزدهم به تماس‌های مردمی، سازوکارهای تعریف و ارزیابی نخبگان را کامل ندانست و با تأکید بر اینکه تمام تلاش ما این است که نخبگان کشور بتوانند ثروت آفرینی کنند، گفت: لازم است که سازوکارهای تعیین و تعریف نخبه و نخبگانی تغییر کرده و صرفاً ملاک‌ها بر اساس معدل و کنکور نباشد.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، دهقانی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم سال آینده در بنیاد نخبگان برای مثال ۱۰۰ نفر جوشکار و تاجر نخبه هم داشته باشیم، تصریح کرد: مکانیسم شناسایی نخبگان باید از شکل مرسوم فرم پر کردن، تغییر یابد و با مکانیسم‌های هوشمند نخبگان را شناسایی کنیم.

معاون علمی رئیس‌جمهور با بیان اینکه در تلاش هستیم با همکاری بانک‌ها برای نخبگان وام‌هایی فراهم کنیم، گفت: فراهم کردن فضا برای خدمت و فرصت کار کردن و نیز خانه و خودرو اولویت‌هایی است که بنیاد و معاونت در نظر دارد و به عنوان نماینده شما هر کاری بتوانیم در مسیر رفاه نخبگان انجام خواهیم داد.

ثبت شده در سایت طی شماره 575 توسط admin و در روز چهارشنبه 5 بهمن 1401 ساعت 09:43:47
© Copyright 2023 http://www.naghdnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 572
24 / 10 / 1401 - 15:53

رییسی در دیدار با فرمانده کل انتظامی: ؛

دولت در جهت پشتیبانی از نیروی انتظامی آمادگی دارد

فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی ایران با حضور در دفتر رئیس جمهور با آیت‌الله رئیسی دیدار و گفتگو کرد.

فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی ایران با حضور در دفتر رئیس جمهور با آیت‌الله رئیسی دیدار و گفتگو کرد. (بیشتر…)

ثبت شده در سایت طی شماره 572 توسط admin و در روز شنبه 24 دی 1401 ساعت 15:53:57
© Copyright 2023 http://www.naghdnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 569
24 / 10 / 1401 - 11:50

بررسی «جنگ ترکیبی» سه قدرت اروپایی علیه ایران در حوزه سیاست خارجی

تحت فشار قرار دادن ایران با هدف تضعیف تصویر ایران در میان افکار عمومی جهانی، دور کردن از متحدان، محدود کردن عرصه نقش آفرینی ایران در مسائل منطقه ای و بین المللی و در یک کلمه، «عقب راندن» ایران در سیاست خارجی،مهمترین هدف سه کشور اروپایی به همراه آمریکا بوده است. به گزارش نقدنیوز، مقام

تحت فشار قرار دادن ایران با هدف تضعیف تصویر ایران در میان افکار عمومی جهانی، دور کردن از متحدان، محدود کردن عرصه نقش آفرینی ایران در مسائل منطقه ای و بین المللی و در یک کلمه، «عقب راندن» ایران در سیاست خارجی،مهمترین هدف سه کشور اروپایی به همراه آمریکا بوده است.

به گزارش نقدنیوز، مقام معظم رهبری در سخنرانی مورخ ۱۲ آبان و در روزهایی که خیابان‌های تهران و تعدادی دیگر از شهرهای ایران هنوز جولانگاه اغتشاشگران و آشوب‌طلبانی قرار داشت که با تحریک رسانه‌های خارج از ایران و گروهی از مقامات اروپایی و آمریکایی به اسم مردم و به بهانه فوت خانم مهسا امینی، زندگی را بر مردم کوچه و خیابان سخت کرده و به خیال خام خود منتظر تغییرات بنیادین در ایران بودند، از مهمترین ویژگی تحولات جاری در ایران «رمزگشایی» کردند و با توصیف آنچه بعد از فوت خانم امینی رخ داده بود به عنوان «جنگ ترکیبی»، نگاه‌ها و توجه‌ها را به ابعاد مختلف تحولات معطوف کردند.

«جنگ ترکیبی» که از اواسط شهریور ماه علیه ایران به راه انداخته شد، ابعاد و زوایای پیدا و پنهان مختلفی دارد که برخی از این زوایا برای هر ناظر بی‌طرف و منصفی، با مشاهده عینی تحولات جاری در کف خیابان‌ها، قابل درک و تشخیص بود، هر چند در همان شرایط نیز بسیاری خود را پشت نام «مطالبات مردمی» پنهان می‌کردند و نمی‌خواستند شرایط حساس کشور را درک کنند، و برخی از زوایای آن را نیز مرور زمان، نور بر آن خواهد تاباند و بر همگان آشکار خواهد شد.

اما تقریبا می‌توان گفت در سه دهه گذشته ایران هیچگاه با چنین شرایط پیچیده‌ای که به درستی از آن به عنوان «جنگ ترکیبی» یاد شده، روبرو نشده بود. شناسایی ابعاد و زوایای مختلف این «جنگ ترکیبی» باید بخشی از «جهاد تبیین» در کشور باشد. زوایای پیدا و پنهان آن که شناسایی شد، هر کدام از آن باید به درستی و با حوصله مورد بررسی موشکافانه قرار گیرند و برای مدیریت آن و تلاش برای جلوگیری از تکرار آن برنامه های ریزی راهبردی متناسب، انجام داد.

بدون تردید یکی از مهمترین ابعاد این «جنگ ترکیبی» حوزه سیاست خارجی بود که شایسته توجه دقیق است. در حوزه سیاست خارجی در ۴ ماه گذشته و متعاقب تحولاتی که به دنبال فوت خانم امینی در کشور اتفاق افتاد، چند جریان قوی شکل گرفت که راهبری هر یک از این جریان‌ها را یکی از کشورهای آمریکا، فرانسه، انگلیس و یا آلمان برعهده داشتند و این مربع راهبری، دنباله روی زیادی هم داشتند که به دلایل مختلف انتخاب دیگری جز دنباله روی چشم بسته از رویکرد این هسته ۴ کشوری، نداشتند.

آنچه این کشورها در این مدت انجام دادند باید بعنوان بخشی از حافظه تاریخی دیپلماسی و سیاست خارجی کشور به درستی ثبت و مورد توجه قرار گیرد و در تمام معادلات و مراودات آینده حوزه سیاست خارجی، همواره جای ثابتی در عناصر تشکیل دهنده رویکردها و راهبردهای ما در سیاست خارجی داشته باشد.

«اتخاذ سیاست ابراز بی میلی به مذاکرات هسته‌ای»، «افزایش تحریم‌ها بویژه در حوزه حقوق بشر»، «برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر در ژنو»، «تشکیل کمیسیون حقیقت یاب توسط شورای حقوق بشر»، «لغو عضویت ایران در کمیسیون مقام زن» و «فراخواندن تکراری سفرای ایران در اروپا» بخشی از آن چیزی است که این کشورها در ۴ ماه گذشته علیه ایران انجام دادند و تمام آنها را نیز به پشتوانه «پروپگانادا» ( با هدف بدنام سازی و سیاه نمایی با استفاده از رسانه های فارسی زبان و غیرفارسی زبان، فضای مجازی و سلیبریتی ها)، «سازمانهای بین المللی» و « دادن میدان جولان به جریان‌ها و جامعه ایرانی معاند در خارج از کشور» صورت گرفته است. این اقدامات بصورت کامل با تحریک عالی ترین مقامات این ۴ کشور صورت گرفت.

برای طراحان و برنامه ریزان «جنگ ترکیبی»، «سیاست خارجی» ادامه «خیابان»های ایران بود که باید دچار خشونت و آشوب و بی‌ثباتی می شد بنابراین در ادامه آنچه در خیابان های برخی از شهرها ترویج می کردند، به دنبال آن بودند که میوه آن را در حوزه سیاست خارجی بچینند.

تحت فشار قرار دادن ایران با هدف تضعیف تصویر ایران در میان افکار عمومی جهانی، دور کردن ایران از متحدان، محدود کردن عرصه نقش آفرینی ایران در مسائل منطقه ای و بین المللی و در یک کلمه، «عقب راندن» ایران در سیاست خارجی و مجبور کردن ایران به سکوت و انفعال و در نهایت «امتیازگیری» حداکثری از ایران بویژه در مذاکرات هسته ای، مهمترین هدف سه کشور اروپایی به همراه آمریکا بوده است.

ایرانیان هیچ تردیدی در مورد عمق دشمنی ترکیبی و ریشه دار ۳ قدرت اروپایی و آمریکا با ایران ندارند اما آنچه این کشور در ۴ ماه گذشته کردند بدون تردید یکی از علنی ترین، نفرت بارترین و پیچیده ترین نوع دشمنی هایی بوده است که در دهه های گذشته در خصوص ایران از سوی این سه کشور، صورت گرفته است.

توجه به تمام جزئیات آنچه این کشورها انجام داده اند می تواند چراغ راهنمای مناسبی برای سیاست گذاران و برنامه ریزان حوزه سیاست خارجی باشد تا در هرگونه مراوده و تعاملی با آنها، این را مدنظر قرار دهند که آن کسی که روبروی آنها نشسته (هر یک از مقامات سه کشور اروپایی) چه برنامه ای برای ایران داشتند ولی ناکام ماندند.

معصومه پورصادقی
ثبت شده در سایت طی شماره 569 توسط admin و در روز شنبه 24 دی 1401 ساعت 11:50:12
© Copyright 2023 http://www.naghdnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 566
24 / 10 / 1401 - 11:36

جاسوس اعدام شد

مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد که حکم علیرضا اکبری فرزند علی دارای تابعیت مضاعف ایرانی-انگلیسی که به اتهام افساد فی‌الارض و اقدام گسترده علیه امنیت داخلی و خارجی کشور از طریق جاسوسی برای دستگاه اطلاعاتی دولت انگلیس به مجازات اعدام محکوم شده بود، اجرا شد. یه گزارش نقد نیوز به نقل از ایسنا  مرکز

مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد که حکم علیرضا اکبری فرزند علی دارای تابعیت مضاعف ایرانی-انگلیسی که به اتهام افساد فی‌الارض و اقدام گسترده علیه امنیت داخلی و خارجی کشور از طریق جاسوسی برای دستگاه اطلاعاتی دولت انگلیس به مجازات اعدام محکوم شده بود، اجرا شد.

یه گزارش نقد نیوز به نقل از ایسنا  مرکز رسانه قوه قضاییه  نوشت: «حکم علیرضا اکبری فرزند علی دارای تابعیت مضاعف ایرانی-انگلیسی که به اتهام افساد فی‌الارض و اقدام گسترده علیه امنیت داخلی و خارجی کشور از طریق جاسوسی برای دستگاه اطلاعاتی دولت انگلیس در ازای دریافت دستمزد به مبالغ ۱.۸۰۵.۰۰۰ یورو، ۲۶۵.۰۰۰ پوند انگلیس و ۵۰.۰۰۰ دلار آمریکا به مجازات اعدام محکوم شده بود، اجرا شد.

براساس دادنامه صادره، اقدامات محکوم در سال‌های گذشته علیه امنیت ملی کشور، جاسوسی به نفع کشور انگلیس، ارتباطات با سرویس جاسوسی MI۶ و تعداد ملاقات‌های وسیع با افسران اطلاعاتی دشمن در کشورهای مختلف و مدت طولانی جاسوسی، مصداق جنایت گسترده علیه امنیت داخلی و خارجی کشور است، به گونه‌ای که موجب اخلال شدید در نظم عمومی کشور در حد وسیع شده است.

همچنین اقدامات سرویس جاسوسی انگلیس در این پرونده نشان دهنده ارزش محکوم، اهمیت دسترسی‌های او و اعتماد دشمن به وی بوده است.

ارائه آموزش‌های اطلاعاتی، آموزش ضد تعقیب (با هدف تامین امنیت محکوم در قرارهای ملاقاتی)، آموزش ضد بازجویی، پوشش اطلاعاتی، آموزش جمع‌آوری اطلاعات (با هدف افزایش موفقیت محکوم در جمع‌آوری اطلاعات در مواجهه با افراد دارای دسترسی)، تاسیس شرکت پوششی در خارج از کشور به منظور به انحراف کشاندن نهادهای امنیتی ایران، ارائه ابزارهای ارتباطی ویژه، استفاده از عنصر رابط، پشتیبانی از محکوم پس از فرار از کشور، تبادل با سایر سرویس‌های جاسوسی و هزینه‌های مالی هنگفت جهت حفظ انگیزه‌های محکوم و ترغیب وی به خیانت بیشتر به کشور، استفاده از کشورهای ثالث، افسران اطلاعاتی متعدد، ارائه تابعیت انگلیس به محکوم بصورت ویژه، اعزام مجدد محکوم به داخل کشور از جمله اقدامات سرویس اطلاعاتی انگلیس در این پرونده است که از اهمیت بالای محکوم علیه برای MI۶ حکایت دارد.

وی همچنین پس از خروج از کشور با اقامت در انگلیس همکاری با موسسات مطالعاتی لندن را آغاز کرده و با توجه به دسترسی‌های قبلی با حضور در ایران نسبت به جمع آوری اطلاعات اقدام و به آن موسسات که تحت مدیریت افسران اطلاعاتی بودند ارائه کرده است.

هرچند افسران ضد جاسوسی وزارت اطلاعات پس از کشف روابط جاسوسی مورد بحث، تکمیلِ اطلاعات پیرامون اهداف و لیستِ نیازمندی‌ها، شکل ارتباطات و ابزارهای ارتباطی سرویس حریف، از مقطعی به مدار ارتباطی فیمابین سرویس جاسوسی انگلیس ورود نموده و به تزریق اطلاعات هدایت شده به مدار مذکور پرداختند.

اقدامات و ارتباطات متهم با سرویس جاسوسی انگلیس را به دو مرحله می‌توان تقسیم کرد. یکی از سال ۱۳۸۳ تا ۸۸ و سپس بعد از فرار از کشور و بازگشت مجدد.

محکوم علیه، علیرضا اکبری در سال ۸۱ بازنشسته شده و به فعالیت‌های پژوهشی و تجاری در بخش خصوصی روی آورده است که مورد شناسایی سرویس اطلاعات مخفی انگلیس قرار گرفته و فرایند جذب او از سوی یک رابط ایرانی که از گذشته با اکبری ارتباط داشته آغاز می‌شود.

همچنین این جاسوس در جریان اخذ ویزا از سفارت انگلیس در تهران توسط مامورین اطلاعاتی مستقر در آن سفارت، نشان شده و مورد مصاحبه قرار می‌گیرد.

سپس و در خلال سفرهای شخصی خود به اروپا، به استخدام تمام‌عیار سازمان جاسوسی انگلستان در می‌آید.

نحوه جذب اکبری به سرویس اطلاعاتی انگلیس از طریق رابط MI۶ در ایران

ارتباط محکوم با سرویس جاسوسی انگلیس به بهانه ارتباطات تجاری و سپس پژوهشی برقرار شده است. در این ارتباطات فرد ایرانی دیگری نیز به عنوان نشانگر سرویس اطلاعاتی حضور داشته است.

محکوم علیه در همان زمان به اتریش سفر کرده و اولین ملاقات با افسر اطلاعاتی MI۶ با نام مستعار مارک صورت می‌پذیرد.

همه چیز از سفارت انگلیس در تهران آغاز می‌شود/ علاقه ویژه سفیر به اکبری!

براساس محتویات پرونده، سرویس اطلاعاتی انگلیس با بهره‌گیری از روش‌های نوین جاسوسی، زمینه‌های آلودگی و جاسوسی محکوم را فراهم کرده و با توجه به اشتغال محکوم در سطوح مدیریتی حساس، وی با علم و آگاهی و به بهانه اخذ ویزا برای امور تجاری در انگلیس مبادرت به ارتباط با عوامل سفارت انگلیس نموده و در جلسات و گفتگوهای مختلف با عامل سفارت انگلیس که به بهانه و در پوشش اخذ ویزای انگلیس در خارج از سفارت انگلیس برگزار شده، اخبار و اطلاعات طبقه بندی شده مورد نیاز دشمن را دراختیار آن‌ها گذاشته است.

در پی یک رویداد که میان ایران و انگلیس رخ می‌دهد، اکبری اطلاعاتی را درخصوص اینکه ایران چه تصمیمی درباره این موضوع خواهد گرفت و چه کسی مسئول اصلی است در اختیار سرویس جاسوسی قرار می‌دهد.

محکوم در مقطعی به افسر اطلاعاتی انگلیس در تهران اعلام کرده بود منتظر شنیدن پیشنهادات بعدی من باشید.

در رابطه با ارتباط نزدیک عوامل سفارت انگلیس با اکبری به نقل از متهمی در پرونده آمده است: ظاهرا اکبری از مدتی قبل یعنی زمان سفارت ریچارد دالتون سفیر وقت انگلیس در تهران و طی ملاقات و گفت و گویی که با نامبرده در موسسه تهران داشته به بسط ارتباطات و توسعه گفت و گوها با موسسات مشابه در انگلیس علاقمند شده بود و همان معارفه و آشنایی مقدماتی شأن جلیله‌ای را برای مشارالیه نزد سفیر انگلیس ایجاد نمود، به طوریکه سفیر وقت تاکید و توصیه‌های مکرری در خصوص همکاری با اکبری به مجموعه تحت امر خود و دبیر اول سفارت کرده است.

در سال ۸۳ برای محکوم ویزای انگلیس به صورت وی‌آی‌پی توسط سفارت صادر می‌شود و او به انگلیس سفر می‌کند که در آنجا مجددا با افسر اطلاعاتی انگلیس ملاقات می‌کند.

ملاقات با افسران سرویس جاسوسی انگلیس در کشورهای مختلف

محکوم علیه تا ۱۳۸۸ که کامل از کشور خارج می‌شود، بارها در کشورهای مختلف از جمله انگلیس، اسپانیا، آلمان، ایتالیا، اتریش، مالزی و امارات با افسران متعدد اطلاعاتی انگلیس ملاقات داشته است.

افسران اطلاعاتی دشمن، در دفعات مختلف حاشیه سفرهای شخصی اکبری با وی دیدار می‌کردند.

افسر اطلاعاتی انگلیسی در جلسات ابتدایی خود را وکیل پژوهشگر موسسه تحقیقاتی به نام فوکوس معرفی کرده است که پس از مدتی از هویت خود به نام عامل اطلاعاتی رونمایی می‌کند.

افسر اطلاعاتی انگلیسی تاکید کرده بود که هویت وی باید عضو موسسه پژوهشی فوکوس که یک موسسه خصوصی است عنوان شود. تاکید شده بود که کار ویژه موسسه پژوهشی فوکوس بررسی مسائل منطقه‌ای و سنجش ریسک اقتصادی که نتایج آن را در اختیار دیگر موسسات یا سرمایه‌گذارن قرار می‌دهند باید عنوان شود.

دادن اطلاعات مرتبط با شهید فخری زاده به سرویس جاسوسی انگلیس

درسال ۱۳۸۶، با توجه به محدود بودن سفر و ملاقات در آن مقطع، افسر اطلاعاتی انگلیس به نام جرج، یک دستگاه لپ تاپ اپل به منظور ایجاد ارتباط امن و آگاهی از وضعیت اکبری، در اختیار وی قرار می‌دهد.

اکبری در این رفت‌وآمدها اطلاعات مهم کشور در مسائل راهبردی در حوزه سیاست داخلی و خارجی، منطقه‌ای، دفاعی، موشکی، مذاکرات هسته‌ای و مباحث اقتصادی مرتبط با تحریم‌ها را جمع آوری و به صورت کاملا آگاهانه و هدفمند تحویل افسران اطلاعاتی انگلیس داده است.

جرج، مارکو، جسیکا، کالین، دیوید و … اسامی مستعاری هستند که افسران MI۶ در جلسات مختلفی که با اکبری داشتند، مورد استفاده قرار می‌دادند.

محکوم علیه در اعترافات صریح خود در جریان بازجویی‌های تخصصی سربازان گمنام امام زمان (عج) و نزد مقام قضایی، در رابطه با سوالاتی که افسران اطلاعاتی MI۶ از وی درباره حوزه‌های مختلف در ایران پرسیده‌اند، بیش از ۲۰۰۰ سوال را عنوان کرده است.

اکبری در طول همکاری با سرویس جاسوسی انگلیس با مسئولین کشور جلسات مکرر داشته و نظرات ایشان در موضوعات مختلف را دریافت می‌کرده و به سرویس منتقل می‌کرده است.

وی در ارتباطات خود با مسئولین سوالات خاصی را مطرح می‌کرده است و سوالات مطروحه از جانب وی مطابق با آخرین نیازمندی‌های سرویس اطلاعاتی MI۶ بوده است.

در سوالات مطرح شده از سوی افسران اطلاعاتی انگلیسی حدود ۱۷۸ نام برده شده است که دانشمندان ایران از جمله شهید فخری زاده یکی از آن اسامی است.

وی در اطلاعاتی که به سرویس بیگانه داده است، شهید فخری‌زاده را فردی کلیدی در سطح تکنیکال معرفی کرده بوده است.

رعایت ملاحظات امنیتی و حفاظتی ویژه در تمام ملاقات‌های اکبری با افسران اطلاعاتی انگلیس

برای ملاقات‌ها ترتیبات خاصی در نظر گرفته می‌شده است، هر سفر در هتلی که افسر بیگانه هم آنجا حضور داشت اتاق رزرو می‌شده است، جلسات در سوییت نفر سوم (رابط اکبری و افسر اطلاعاتی) انجام می‌شده، هنگام ورود به اتاق جلسات باید با ریتم خاصی درب اتاق به صدا در می‌آمده، هنگام گفت و گو تلویزیون روشن بوده، اگر نوشته‌ای داشته یا مطالب را روی کاغذ می‌نوشته آن را ریزریز کرده و در جایی مثل دستشویی بریزد، اقدامات ضد مراقبتی پیش از ملاقات‌ها را باید انجام می‌داده، زمانی که از خانه (در خارج از کشور) بیرون می‌آمده برای بیرون آمدن یک دلیل باید داشته و در حضور خانواده نباید با افسر به صورت تلفنی که از قبل به او داده بودند گفت و گو می‌کرده و تماما پیام‌ها را پاک می‌کرده است. در ملاقات‌ها به اکبری توصیه شده بود پول‌ها را ترجیحا در خارج از کشور هزینه کند.

وی در طول سال‌هایی که با MI۶ همکاری داشته هدایا و مبالغ هنگفتی را دریافت کرده بود، اکبری برخی از مبالغ را در داخل کشور دریافت می‌کرد و برخی نیز به حساب اول وی در اتریش و برخی به حساب دوم وی نزد بانک اسپانیایی پرداخت می‌شده است.

فرار اکبری از ایران با سناریو سکته ساختگی

اکبری در سال ۸۸ با کمک رابط و به توصیه افسر اطلاعاتی انگلیسی، برای چند سال از کشور خارج شد.

اکبری در ابتدا تمایلی برای خروج کامل از کشور نداشته، اما در ملاقات‌هایی که رابط با افسر اطلاعاتی دشمن در دوبی هماهنگ می‌کند، افسر سرویس وی را قانع می‌کند که باید از کشور خارج شود.

مقرر می‌شود طبق سناریو MI۶ مبنی بر سکته ساختگی، خانواده وی نیز از کشور خارج شوند.

ارائه این توجیهات به اکبری نشان دهنده این است که سرویس پس از مقطع فرار به اروپا به دنبال سناریوی بازگشت بوده و از همان ابتدا (سناریو ساختگی سکته) احتمال بازگشت محکوم را می‌داده و برای آن برنامه داشته است.

علیرضا اکبری در سال ۸۸ به بهانه سفر تجاری از کشور خارج می‌شود و به وین سفر می‌کند. زمانی که در وین بوده با یک نقشه قبلی، سکته ساختگی برای او طراحی و اجرا می‌شود.

افسر اطلاعاتی نحوه اجرای نقشه را برای اکبری با جزییات تشریح می‌کند و به وی آموزش می‌دهد که چگونه نقش یک فرد که دچار سکته شده است را بازی کند.

اکبری در اعترافات خود گفته است، جرج من را کاملا توجیه کرد که چطور صبح در هتل به رسپشن اعلام کنم حالم خوب نیست و نیاز مبرم به اورژانس دارم. اکبری می‌گوید که افسر علائم سکته مغزی را به او توضیح داده و به او گفته چگونه رفتار کند تا در بیمارن بستری شود.

همچنین به او گفته شد تا زمانی که از بیمارستان مرخص می‌شود، درخواست کند به یک مرکز درمانی موسوم به «کور» منتقل شده و تا دستور نداده‌اند، آنجا بماند.

این نقشه برای چند هدف طراحی شده بود، اول عادی‌سازی خروج وی و خانواده‌اش از ایران، قانع کردن خانواده اکبری برای حضور در اتریش و اقامت آن‌ها در اروپا و دوم برای توجیه اقامت اکبری در اروپا برای انجام کارهای درمانی و اینکه وی در پاسخ به سوال‌ها در مورد علت ماندن در اتریش بیماری و عدم امکان پرواز را عنوان کند.

پس از حضور خانواده اکبری در وین که آن هم با اقدامات اطلاعاتی از طریق ترکیه صورت گرفت، متهم به همراه خانواده خود مدتی در وین اقامت کرده سپس به اسپانیا نقل مکان کرده و در نهایت به همراه خانواده در انگلیس ساکن می‌شوند.

ذکر این نکته ضروری است که جابجایی اکبری در کشورهای مختلف در اروپا با نظر افسران اطلاعاتی انگلیسی صورت گرفته بود.

همچنین در زمان اقامت وی در اروپا به او شدیدا توصیه شده بود به ایران سفر نکند، با افراد ایرانی و غیر ایرانی معاشرت نکند، تمرکز خود را روی کارهای پژوهشی و تجاری قرار دهد و در صورت سفر به ایران با افراد مهم ملاقاتی نداشته باشد، به اماکن مهم نرود و فقط با خانواده خود باشد.

در زمان اقامت اکبری در اروپا، سرویس اطلاعاتی انگلیس تمام هزینه‌های وی و خانواده‌اش را بر عهده گرفته بود.

فرزند اکبری، در همان سال‌ها با هزینه و لابی MI۶ وارد کالج لندن شده و آنجا پذیرفته می‌شود. هزینه‌های مربوط به اقامت، استقرار، خرید مسکن در شأن خانواده، تامین هزینه‌های جاری، خرید خودرو، خرید تجهیزات خانه و پرداختی ماهیانه از سوی سرویس اطلاعاتی انگلیس انجام می‌شده است.

همچنین اقدامات حمایتی نظیر پشتیبانی امور اداری برای اقامت در اتریش و اسپانیا، اخذ ویزای انگلیس برای وی و خانواده‌اش، انتقال خانواده به اروپا، هزینه‌های مالیاتی و وکالتی به مبلغی با میزان بیش از ۳۵۰ هزار یورو، دریافت مبلغ ۶۰۰ هزار یورو در فروردین ۸۹ در اتریش و ۶۰۰ هزار یورو در اسپانیا نیز از سوی MI۶ انجام شده است. این تنها بخشی از مبالغ هنگفت دریافت شده اکبری از طرف انگلیسی بوده است.

اخذ تابعیت انگلیس با حمایت ویژه MI۶

علیرضا اکبری با همکاری سرویس اطلاعات خارجی انگلیس بصورت ویژه تابعیت این کشور را بدست آورده است.

محکوم علیه در سال ۹۰ پس از اسپانیا به انگلیس می‌رود و به صورت کاملا سفارشی و استثنایی برای وی پاسپورت انگیسی صادر می‌شود.

برای تابعیت اکبری، تشریفات و روال قانونی انگلیس کنار گذاشته شد. حتی به گفته خودش آزمون ویژه اقامت انگلیس به نام life in the uk test را نیز انجام نداده، اما در فرم وی آمده بود که وی این آزمون را انجام داده است و علیرضا اکبری در شرایطی کاملا ویژه صرفا در مراسم اعلام وفاداری به ملکه انگلیس شرکت کرده است.

وی در اعترافات صریح خود درباره این مراسم گفته است: «جسیکا» افسر اطلاعاتی از من خواست که در یک جلسه شرکت کنم که فقط چند سوال ساده از من می‌شود و من باید صرفا یک عبارت را تکرار کنم.

روز موعود به لندن رفتم و با جسیکا به ساختمان اداری کوچکی در مرکز لندن رفتیم. در اتاق چند پرچم انگلیس و عکس ملکه قرار داشت. از من سوالاتی پرسیده شد. از جسیکا پرسیدم چه باید بگویم. جسیکا گفت نام ملکه انگلیس را باید بگویی. نام کامل وی را بلند ادا کن و من هم ادا کردم.

یکی از مهم‌ترین نکات این پرونده، اعطای امتیازات ویژه انگلیس به اکبری بوده است.

در روند اخذ تابعیت اکبری، به وی ویزای معروف ILR یا کارت اقامت دائم اعطا می‌شود.

ILR مخفف “Indefinite leave to remain” به معنی «اجازه نامحدود برای ماندن» است. داشتن ILR به این معنی است که شما اجازه دارید تا هر زمان که دوست دارید در انگلیس زندگی، کار و تحصیل کنید.

کارت ILR در زمان صدور پاسپورت باطل می‌شود، اما برخلاف قوانین انگلیس، اکبری بعد از دریافت پاسپورت و به توصیه MI۶  توانسته بود از این کارت استفاده کند. استفاده از پاسپورت انگلیسی برای اکبری اکیدا ممنوع بود.

اعطای تابعیت یکی از رویه‌های حمایتی و انگیزشی MI۶ در سالیان اخیر بوده است. در این مورد علاوه بر گذرنامه انگلیسی، افسران سرویس جاسوسی با اعطای کارت اقامت دائم به مشارالیه بعنوان یک رویکرد حفاظتی خاص و پیچیده به وی توصیه کردند که در سفر به ایران گذرنامه انگلیسی خود را همراه نداشته باشد.

اکبری در بخشی از اعترافات خود گفته است: علت اعطای این مجوزها این بوده است که از آن در سفر استفاده کنم، اگر از گذرنامه انگلیسی استفاده کنم گذرنامه من از سیستم امنیتی ایران قابل دسترسی است و از سفارت انگلیس در تهران نیز قابل شناسایی و خطرناک است.

وی گفته است به من تاکید کردند که هیچگاه از پاسپورت انگلیسی خود حتی در سفر به کشورهای اروپایی استفاده نکنم و از ویزای ILR و پاسپورت ایرانی خود استفاده کنم. حتی نباید داشتن پاسپورت انگلیسی را به خانواده خود اعلام کنم که بسیار خطرناک است.

همچنین ارجاع مدارک تابعیتی خانواده محکوم در سال ۹۵ امری غیر معمول و خارج از روال عادی است. از آنجایی که خانواده محکوم براساس قوانین انگلیس تا سال ۱۴۰۱ صلاحیت اخذ پاسپورت را نداشتند پیگیری ویژه و سفارشی MI۶ جهت اخذ تابعیت این افراد هم دال بر جاری بودن ارتباط محکوم با سرویس اطلاعاتی انگلیس است.

افتتاح حساب ویژه در بانک معروف انگلیسی

علیرضا اکبری با کمک افسر اطلاعاتی MI۶ یک حساب در بانک معروف HSBC افتتاح می‌کند. در زمان افتتاح حساب افسر اطلاعاتی همراه او بوده است. متصدی بانک فرم‌ها را برای او پر کرده و وی صرفا امضا کرده است.

اکبری پس از اخذ تابعیت انگلیس و استعلام وضعیت سفید خود، دوباره به ایران باز می‌گردد و به همکاری با سرویس اطلاعات مخفی انگلیس ادامه می‌دهد و در نهایت پس از اشراف اطلاعاتی، با دستور قضایی توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) بازداشت می‌شود.

پس از صدور کیفرخواست، پرونده به دادگاه ارجاع شده و جلسات دادگاه با حضور محکوم و وکیل وی برگزار شد.

دادگاه با عنایت به گزارش وزارت اطلاعات و مستندات ارائه شده از سوی سربازان گمنام امام زمان(عج)، اقاریر صریح محکوم و اقدامات گسترده وی در همکاری با سرویس جاسوسی انگلیس، دریافت مبالغ هنگفت و با توجه به اینکه وی نسبت به اقدامات خود علم و آگاهی کامل داشته و به راحتی توان تشخیص اثر خیانت خود بر کشور را دارا بوده است، محکوم را به اتهام افساد فی‌الارض و اقدام گسترده علیه امنیت داخلی و خارجی کشور به اعدام محکوم کرد.

حکم صادره از دادگاه، پس از تایید از سوی دیوان عالی کشور به اجرا در آمد.»

 

ثبت شده در سایت طی شماره 566 توسط admin و در روز شنبه 24 دی 1401 ساعت 11:36:22
© Copyright 2023 http://www.naghdnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 560
9 / 10 / 1401 - 12:07

خانه تکانی جعفری در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی!

سعید جعفری راد 14 شهریور امسال با حکم وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان  رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی منصوب شد و با تغییرات متعددی که در این مجموعه و در این مدت ایجاد کرده به تعبیری اقدام به خانه تکانی نموده است.

سعید جعفری راد 14 شهریور امسال با حکم وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان  رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی منصوب شد و با تغییرات متعددی که در این مجموعه و در این مدت ایجاد کرده به تعبیری اقدام به خانه تکانی نموده است. (بیشتر…)

ثبت شده در سایت طی شماره 560 توسط admin و در روز جمعه 9 دی 1401 ساعت 12:07:03
© Copyright 2023 http://www.naghdnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر